V srdci Rychlebských hor

Example 1

V srdci Rychlebských hor

Example 2

V srdci Rychlebských hor

Example 3

V srdci Rychlebských hor

Example 4

V srdci Rychlebských hor

tipy na výlet

Singltreky v Rychlebských horách

Hlavním lákadlem jsou vyhlášené sigltreky. Jedná se o ucelenou síť stezek (trailů) speciálně upravených pro zábavnou jízdu na horském kole v těsném kontaktu s přírodou. Najdete zde staré kamenné stezky i moderní flow traily. Všechny stezky jsou sjízdné i za deště. Stezky začínají a končí v obci Černá Voda u Základny – Informačního centra stezek.

 

Kulturní památky

Hrad Kaltenštejn GPS: 50°17'42.832"N, 17°9'7.682"E

http://hrady.dejiny.cz/kaltenstejn/

Jeseníky Info – Kaltenštejn

Zřícenina hradu Kaltenštejn (nazývaná též Hradisko) se nachází 9 km severně od Jeseníku, v obci Černá Voda nad osadou Nové Podhradí – kulturní památka

Římskokatolický farní kostel Jména P. Marie - klasicistní kostel z roku 1787, postavený zednickým mistrem Rösslerem. Výmalba stěn zřejmě z roku 1899 od Aloise Baucha z Vidnavy, oltářní obraz od Rudolfa Tamplera - kulturní památka

Hřbitov okolo kostela s ochrannou zdí a sochami sv. Jana Evangelisty a Bolestné P. Marie

Pozdně renesanční zámeček s obytnými budovami, kaplí, věží, stájemi a spojovacími zdmi, vybudován po roce 1618, ve 2. polovině 20. století utilitárně upraven  - kulturní památka

Přírodní památky:

Venušiny misky GPS: 50°20'7.412"N, 17°8'49.387"E

Od roku 1970 národní přírodní památka s rozlohou 3,9 ha. Kopec Smolný (404 m n. m.), na kterém se Venušiny misky nacházejí, představuje tzv. ostrovní horu, vzniklou v tropickém třetihorním podnebí. Jde o jedinečný geomorfologický výtvor s kulovitou odlučností žuly – ve skalních útvarech jsou vyvinuty pozoruhodné tvary jako skalní mísy, křesla a výklenky, jejichž vznik je podmíněn erozním účinkem dešťové vody a již zmiňovanou kulovitou odlučností žuly.

Píšťala GPS: 50°17'40.395"N, 17°8'18.161"E

Skalní útvar z žulových (granodioritových) skál se skalními mísami na kopci Píšťala v sousedství Kaltenštejna dokumentující zvětrávání terénních útvarů v žule. Drobné tvary (skalní mísy, sedadla, žlábky) patří k nejlépe vyvinutým a dochovaným v České republice.  

Nýznerovské vodopády GPS: 50°16'26.400"N, 17°3'2.951"E

Geomorfologicky významná kaňonovitá soutěska v krystalických břidlicích na Stříbrném potoce se skalními prahy. Vodopády a kaskády s erozními a evorzními jevy, nemající na území Rychlebského a Jesenického regionu obdoby.

Množství opuštěných lomů, mj. zatopený lom "Rampa" využívaný k rekreaci  

Zatopený lom Rampa

Krásné koupání v čisté vodě, a navíc pod vysokou kamennou stěnou, která tu zůstala po těžbě, nabízí Lom Rampa u Černé Vody nedaleko Jeseníku v Rychlebských horách. Tohle je velká romantika – žádné stánky, žádné atrakce, žádné záchody, jen pár nadšenců, kteří si za pěkným koupáním neváhají popojet. Nejbližší restaurace a penzion nabízející ubytování je až Černé Vodě.

Cesta k lomu je jednoduchá: na první křižovatce ve směru z Žulové na Černou Vodu odbočíte vpravo a po červené značce se dostanete až k lomu. Zaparkovat auto je možné zhruba sto metrů od lomu. Koupání je povoleno na vlastní nebezpečí.

V katastru obce se nalézá soustava rybníků, na kterých lze provozovat sportovní rybolov po získání povolení od majitele České lesy.